Dlaczego jeże są pożyteczne?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna z tego względu, że przedstawia ona powód założenia naszego jeżastego bloga! Jak już pewnie wiecie, bierzemy udział w konkursie Młodzi Obserwatorzy Przyrody, w ramach którego mieliśmy zorganizować kampanię promującą różnorodność biologiczną.

Może się to Wam wydawać troszeczkę głupie- bioróżnorodność i jeże? Przecież jeżowate to jeden gatunek, a organizatorzy wyraźnie chcieli zróżnicowania! Owszem, mogliśmy wziąć temat w stylu: "nie pal śmieci- ocal planetę" albo "nie wycinajmy drzew", ale uznaliśmy, że powstało już tyle akcji i organizacji zajmujących się ekologią... Po prostu te problemy zostały już "naświetlone" i chyba każdy o nich wie, prawda?

Zdecydowaliśmy się odszukać coś, co bardzo pomaga środowisku, jest zagrożone oraz tak małe i niepozorne, że nikt nie zwraca na nie uwagi. I oto jest! Znalazło się sympatyczne, kolczaste zwierzątko z długim ryjkiem, którego nie sposób pomylić z żadnym innym. W tym poście wyjaśnimy Wam, na czym polega praca, jaką jeż wykonuje dla środowiska.

https://www.facebook.com/JerzyDlaJezy/photos/a.302716986408941.92455.301138049900168/1840385432642081/?type=3&theater

Wbrew wielu bajkom i wierszykom, jeżyki nie jedzą jabłek. Są one największymi ssakami- mięsożercami. Ich rola w przyrodzie polega na zjadaniu jak największej ilości robaków. Dzięki temu wiele roślin jest "uleczana" przez te małe zwierzątka- jak widać, to nie tylko sprawka dzięciołów!
Właśnie z powodu swojej diety jeżyki są mile widziane w ogrodach, parkach oraz na polach. 

Niestety, wiele osób nadal żyje w błędzie i próbuje przeganiać naszych kolczastych przyjaciół ze swoich grządek myśląc, że zjadają one ich cenne uprawy. Jeżeli znacie kogoś o podobnym poglądzie, pokażcie mu naszego bloga, a na pewno zmieni zdanie ☺.

Ciekawostką jest fakt, że gdy w pobliżu nie ma smacznych robaczków, taki jeż potrafi zakraść się do domku jakiegoś ptaka gniazdującego na ziemi i... z zimną krwią zjeść jego pisklę! Bywało też tak, że te miłe stworzenia atakowały nawet węże! Brrrrr!


Nie powinniśmy się jednak bać jeży- na co dzień są zupełnie niegroźne. Warto wspomnieć, że mają one zaledwie paru wrogów naturalnych, m.in. borsuka uzbrojonego w długie pazury. Ba, większość drapieżników nieco obawia się naszych koleżków. Te z nich, które miały styczność z jeżem, omijają go szerokim łukiem. Dlatego, jeżeli macie problem z lisem czy kuną, wystarczy zwabić do ogrodu małego ssaka. 

Na koniec zachęcamy was do dyskusji w komentarzach: czy ktoś z Was miał kiedyś styczność z jeżem? Może zechcecie się podzielić naszymi przemyśleniami na ten temat? Nie wstydźcie się- będziemy zachwyceni, gdy weźmiecie aktywny udział w tworzeniu naszego bloga! Ewentualne pytania możecie zadawać na nasz email: mlodziobserwatorzyjezy@gmail.com

Do zobaczenia!










Komentarze

  1. Zmieńcie tę czcionkę - niby ładna, ale utrudnia czytanie dłuższych tekstów

    OdpowiedzUsuń
  2. Największe ssaki? Kopiowanie tekstów z innych stron też trzeba umieć wykonać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Really Good Work Done By You...However, stopping by with great quality writing, it's hard to see any good blog today.
    Incrack
    cracksoftwarefreedownload.com
    Anni Crack
    Navicat Premium Crack

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kampanię czas zacząć!

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na jeże?