Jakie niebezpieczeństwa czyhają na jeże?

We wtorek (28.11) nasza paczka dotarła do Ośrodka w Kłodzku! Pan Jerzy zrobił nam niespodziankę- sfotografował jej zawartość i wstawił zdjęcia na swoją stronę na facebooku. Posta możecie zobaczyć tutaj, a teraz pora na...

Wskazówki dotyczące pomocy jeżom:

1. Wspomnieliśmy o tym w jednym z poprzednich wpisów- jeżeli zimą znajdziesz jeża, który nie hibernuje, wtedy na pewno potrzebuje pomocy!
Czasami zdarza się, że ktoś lub coś zbudzi te zwierzątko ze snu zimowego. Małymi krokami zbliża się Sylwester- uważajmy z fajerwerkami, gdyż jeże często budzą się właśnie przez nie. Taka gwałtowna pobudka może je nawet zabić! Wchodzenie w stan hibernacji trwa ok. 7 dni. W tym czasie wyłączają się stopniowo kolejne procesy życiowe, dlatego takiego rozbudzonego jeżyka trzeba zabrać do domu i nakarmić, żeby mógł rozpocząć zasypianie od nowa.

2. Mniej więcej w okresie późnej jesieni (czyli właśnie teraz) nasi kolczaści przyjaciele zaczynają szukać schronienia na zimę. Znajdują je w stertach liści, norkach, pod korzeniami drzew- właściwie wszystko, co utrzymuje ciepło jest dobre na sen zimowy. Niestety, liście często zostają podpalane przez ludzi. Pamiętajcie, zanim podłożycie ogień, upewnijcie się, czy w stercie nie śpi żaden jeż!


https://www.facebook.com/JerzyDlaJezy/photos/a.442433209103984.119076.301138049900168/442433229103982/?type=3&theater

3. Po zimie przychodzi wiosna- czas, w którym na świat przychodzą małe jeżątka. Z własnego doświadczenia wiemy, że nie powinno się dotykać maluszków pod nieobecność ich mamy. Przenosimy wtedy na nie swój zapach. Pani jeż uznaje wtedy swoje dzieci za cudze, gdyż pachną one "obco" i często po prostu porzuca małe. Znalazłszy gniazdo z różowymi istotkami, najlepiej upewnić się, czy faktycznie potrzebują opieki i poczekać na powrót ich mamy.

4. Uważajmy także podczas koszenia trawy! System obronny jeża działa jedynie w starciu z drapieżnikami. Metalowe ostrza potrafią poważnie zranić, a nawet pozbawić jeża życia! Dlatego zanim weźmiemy kosiarkę w dłoń, lepiej sprawdźmy, czy gdzieś w trawie nie ukrywa się jakiś kolczasty koleżka.

https://www.facebook.com/JerzyDlaJezy/photos/a.302716986408941.92455.301138049900168/2037951456218810/?type=3&theater

5. Pewnie wielu z Was ma jakiegoś pupila: chomika, kota, świnkę morską... Niebezpieczne dla jeży są jednak psy (nie tylko te duże). Ich ostre kły i silne szczęki zraniły już niejednego jeżyka. Zdarza się również, że nasze pupile rozkopują jeżowe legowiska, a wtedy ich wychłodzeni domownicy umierają z zimna. Starajcie się więc mieć pod kontrolą Wasze czworonogi.

    Pozostałe przyczyny śmierci naszych przyjaciół to: utopienie, zatrucie (jeżyk może zechcieć spróbować rozpuszczalnika lub farby), poparzenia, pasożyty, złamania, wpadanie do niezabezpieczonych studzienek lub dołów oraz chyba najgroźniejsze- przejechanie przez samochód. 


źródło: http://jerzydlajezy.com/jez-w-wielkim-miescie/

   W jaki jeszcze sposób poznać, że jeżyk potrzebuje pomocy?
♦ Jeżeli zwierzątko nie reaguje na dotyk, np. podczas lekkiego trącenia go kijem, albo gdy cały czas siedzi zwinięty w kulkę na otwartym terenie.
♦ Kiedy chodząc, przewraca się co chwila lub w ogóle nie może chodzić
♦ Gdy jeż ma na sobie dużo kleszczy albo jaj much
♦ Oraz oczywiście wtedy, gdy zauważymy u niego rany/obszar bez kolców, itp.

To tylko niektóre rzeczy, jakie powinniśmy wiedzieć o naszych kolczastych koleżkach. Więcej szczegółów przedstawimy w kolejnych postach. Jeżeli zależy Wam jednak na czasie, odwiedźcie stronę internetową pana Jerzego- naszego Jeżowego Bohatera!
Do zobaczenia!

Komentarze

 1. CZEŹCI MOJA KOLERZANKA LUBI KOTY A WY?
  KOTY PRZECIEŻ ZJADAJOM JERZE Z GNIAZD ICH OJCUF. CO O TYM MYŚYLIŚ?
  POZDRAWIAM ANIA KOTECZEK ŁOFCA KLUSECZEK!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A SYRYKATKI LUBISZ?
   ANIA KOTECZEK ŁOFCA KLUSECZEK
   <33333

   Usuń
  2. DLACZEGO MI NIE ODPISUJESZ?
   SMUTNO MI TERA1Z TY GŁ*PKU! :((((((((((

   Usuń
  3. ANIA KOTECZEK ŁOFCA KLUSECZEK TO NAPISAŁAM

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Dlaczego jeże są pożyteczne?

Kampanię czas zacząć!

Dawno, dawno temu...